Globális tőzsdei pánik: Trump vámháborúja sokkolja a piacokat

Globális tőzsdei pánik: Trump vámháborúja sokkolja a piacokat

Vámháború = Piaci pánik? A globális tőzsdék mélyrepülésben. Trump elnök új, széleskörű importvámokat jelentett be – és a világpiacok azonnal reagáltak. A Nikkei 225 közel 8%-ot, a Hang Seng 13%-ot esett, az amerikai S&P 500 két nap alatt 10%-ot zuhant. Az európai autó- és acélszektor éves szinten akár 8 milliárd eurót is bukhat.

Globális tőzsdei pánik: Trump vámháborúja sokkolja a piacokat

2025. 04. 07.

admin

A világ tőzsdéi az elmúlt napokban példátlan zuhanást szenvedtek el, miután Donald Trump amerikai elnök április elején bejelentette az új, széleskörű importvámokat. A lépés nemcsak az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit érintette érzékenyen, hanem globális gazdasági bizonytalanságot váltott ki, amely recessziós félelmeket táplál és az infláció újbóli fellángolását vetíti előre.

Ázsia és Európa: drámai veszteségek
Az ázsiai piacokon a Nikkei 225 index 7,9%-os eséssel zárt, míg a hongkongi Hang Seng index több mint 13%-kal zuhant, ami a legnagyobb egynapos csökkenés 1997 óta. Kínában a Shanghai Composite index 7,3%-kal esett vissza, miközben Peking 34%-os válaszvámot jelentett be az amerikai importtermékekre. A kínai gazdaságra gyakorolt hatás különösen súlyos lehet, mivel az export csökkenése akár 80%-ot is elérhet egyes szektorokban.

Európában sem volt jobb a helyzet: a német DAX index reggel 9%-os mínuszban nyitott, majd tovább zuhant. Az Euro STOXX 50 index három nap alatt 14%-os veszteséget könyvelt el, ami a COVID-19 járvány kezdetének időszakát idézi. Az európai acél- és autóipar különösen érzékeny az amerikai vámokra, amelyek éves szinten akár 8 milliárd eurós bevételkiesést is okozhatnak.

Az Egyesült Államok: recessziós kockázatok és infláció
Az amerikai piacok sem maradtak érintetlenek: az S&P 500 index két nap alatt 10%-ot esett, míg a Nasdaq Composite medvepiacba lépett. A Goldman Sachs elemzői szerint az amerikai GDP növekedése idén mindössze 1% lehet, miközben az infláció várhatóan 2,3%-kal emelkedik. Az új vámok hatása közvetlenül érinti az amerikai fogyasztókat és vállalatokat is, mivel növeli a termelési költségeket és csökkenti a vásárlóerőt.

Jerome Powell, az amerikai jegybank elnöke figyelmeztetett: „A vámháború gazdasági következményei jelentősen nagyobbak lehetnek a vártnál.” A Fed ugyanakkor nem siet kamatcsökkentéssel reagálni, ami tovább fokozza a befektetők aggodalmát.

A globális gazdaságra gyakorolt hatások
A vámháború következményei messze túlmutatnak az Egyesült Államokon. A Fitch Ratings előrejelzése szerint a világ GDP-növekedése idén mindössze 2,3% lesz, ami jelentős lassulást jelent a tavalyi 2,9%-hoz képest. Az IMF szintén lefelé módosította globális növekedési előrejelzését, miközben arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi feszültségek tartósan károsíthatják az ellátási láncokat és növelhetik a munkanélküliséget.

Kína mellett más feltörekvő gazdaságok is komoly kihívásokkal néznek szembe. India például több mint 3%-os tőzsdei visszaesést szenvedett el hétfő reggelre, míg Japánban és Tajvanon is rekordmértékű veszteségeket regisztráltak.

Mit hoz a jövő?
A jelenlegi helyzet több kérdést vet fel: vajon meddig fokozódhatnak még a kereskedelmi feszültségek? Az európai vezetők máris válaszlépéseket fontolgatnak Trump intézkedéseire. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: „Megvannak az eszközeink arra, hogy reagáljunk.” Eközben Peking további gazdasági ösztönző intézkedéseket tervez annak érdekében, hogy ellensúlyozza az export visszaesését.

A befektetők számára egyértelmű üzenet: a globális piacokon tapasztalható volatilitás hosszabb távon is megmaradhat. Az arany és más menedékeszközök iránti kereslet növekszik, miközben a részvénypiacokon további eladási hullámok várhatók.

A világ most egy új gazdasági korszak küszöbén állhat – de hogy ez mit jelent hosszú távon, azt csak idővel fogjuk megtudni.

Források:

BBC News

CNN

Morningstar

New York Times

2025. április 7.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.